Littelfuse Inc. TDM230AL
Part No.:
TDM230AL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TDM230AL.pdf
Description:
RELAY TIME DEL 1023SEC 10A 120V
Shipping
TDM230AL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
TDM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
1 Sec ~ 1023 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
230VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)