Littelfuse Inc. TDB120ALD
Part No.:
TDB120ALD
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
TDB120ALD.pdf
Description:
RELAY TIME DEL 1023SEC 10A 120V
Shipping
TDB120ALD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
TDB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Off-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
1 Sec ~ 1023 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
120VAC
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)