Toshiba Semiconductor and Storage TCR3DM11,RF(SE
Part No.:
TCR3DM11,RF(SE
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
TCR3DM11,RF(SE.pdf
Description:
LDO REG IOUT: 300MA VIN: 6V VOUT
Shipping
TCR3DM11,RF(SE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C