Bourns Inc. TC33X-1-201E
Part No.:
TC33X-1-201E
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
TC33X-1-201E.pdf
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.15W J LEAD TOP
Shipping
TC33X-1-201E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® TC33 - Open Frame
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 Ohms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm)