Vishay Sfernice T93Z203KT20
Part No.:
T93Z203KT20
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
T93Z203KT20.pdf
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
T93Z203KT20 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
T93
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
23.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.382" x 0.382" Face (9.70mm x 9.70mm)