Vishay Sfernice T93XA501KT20
Part No.:
T93XA501KT20
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
T93XA501KT20.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
T93XA501KT20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
T93
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
21.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)