STMicroelectronics T835-600B-TR
Part No.:
T835-600B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
T835-600B-TR.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A DPAK
Shipping
T835-600B-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)