Vishay Sfernice T7YA224MT20
Part No.:
T7YA224MT20
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
T7YA224MT20.pdf
Description:
TRIMMER 220KOHM 0.28W PC PIN TOP
Shipping
T7YA224MT20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
T7
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
220 kOhms
Power (Watts):
0.28W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.276" Dia (7.00mm)