Vishay Sfernice T73YE253KT20
Part No.:
T73YE253KT20
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
T73YE253KT20.pdf
Description:
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
T73YE253KT20 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
T73
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
25 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.276" x 0.260" Face (7.00mm x 6.60mm)