Vishay Sfernice T63YA102KT20
Part No.:
T63YA102KT20
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
T63YA102KT20.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN TOP
Shipping
T63YA102KT20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
T63
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
15.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.268" x 0.197" Face (6.80mm x 5.00mm)