Vishay Sfernice T18503KT10
Part No.:
T18503KT10
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
T18503KT10.pdf
Description:
TRIMMER 50KOHM 0.75W PC PIN SIDE
Shipping
T18503KT10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
T18
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
15.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.252" x 0.189" Face (6.40mm x 4.80mm)