STMicroelectronics T1050H-6I
Part No.:
T1050H-6I
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
T1050H-6I.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 10A TO220
Shipping
T1050H-6I Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
75 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)