Polytron SWB3-24S15
Part No.:
SWB3-24S15
Manufacturer:
Polytron
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
SWB3-24S15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 3W
Shipping
SWB3-24S15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Polytron
Series:
SWB3 (3W)
Package/Case:
8-SIP Module, 7 Leads
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
200mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
79%