NKK Switches SW3006A/C
Part No.:
SW3006A/C
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SW3006A/C.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V
Shipping
SW3006A/C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
SW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
20A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Concave (Standard V)
Color - Actuator/Cap:
White
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
Dust Proof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C