STMicroelectronics STGIPL35K120L1
Part No.:
STGIPL35K120L1
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Power Driver Modules
Package:
18-PowerDIP Module (1.087", 27.60mm)
Datasheet:
STGIPL35K120L1.pdf
Description:
POWER DRIVER IGBT 1200V SDIP-18L
Shipping
STGIPL35K120L1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SLLIMM™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
IGBT
Configuration:
1 Phase
Current:
35 A
Voltage:
1.2 kV