Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components ST7TB103
Part No.:
ST7TB103
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ST7TB103.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Shipping
ST7TB103 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
ST7
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
3.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.252" x 0.240" Face (6.40mm x 6.10mm)