Nidec Components Corporation ST-7ETA102
Part No.:
ST-7ETA102
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ST-7ETA102.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
ST-7ETA102 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
ST7
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
3.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.252" x 0.240" Face (6.40mm x 6.10mm)