Pulse Electronics ST6-20B16
Part No.:
ST6-20B16
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ST6-20B16.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Shipping
ST6-20B16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):
Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
20VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
57.15mm L x 47.24mm W
Height - Seated (Max):
36.58mm