Nidec Components Corporation ST-5ETP502
Part No.:
ST-5ETP502
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ST-5ETP502.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Shipping
ST-5ETP502 Specifications
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
ST5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
14.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.266" x 0.236" Face (6.75mm x 6.00mm)