Pulse Electronics ST5-28B23
Part No.:
ST5-28B23
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ST5-28B23.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Shipping
ST5-28B23 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):
Parallel 840mA, Series 420mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
12VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.24mm L x 39.62mm W
Height - Seated (Max):
36.58mm