Pulse Electronics ST4-20B14
Part No.:
ST4-20B14
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ST4-20B14.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Shipping
ST4-20B14 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):
Parallel 600mA, Series 300mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
6VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
41.40mm L x 33.27mm W
Height - Seated (Max):
33.27mm