Pulse Electronics ST4-120B38
Part No.:
ST4-120B38
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ST4-120B38.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Shipping
ST4-120B38 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max):
Parallel 100mA, Series 50mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
6VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
41.40mm L x 33.27mm W
Height - Seated (Max):
33.27mm