Nidec Components Corporation ST-32ETB501
Part No.:
ST-32ETB501
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ST-32ETB501.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.125W GW TOP
Shipping
ST-32ETB501 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
ST-32
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)