Nidec Components Corporation ST-2TA503
Part No.:
ST-2TA503
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ST-2TA503.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.1W J LEAD TOP
Shipping
ST-2TA503 Specifications
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
ST2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.110" x 0.094" Face (2.80mm x 2.40mm)