SMC Diode Solutions SST24A-800CW
Part No.:
SST24A-800CW
Datasheet:
SST24A-800CW.pdf
Description:
TRIAC 800V 25A TO220AINS
Shipping
SST24A-800CW Specifications
Series:
SST24
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
250A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)