SMC Diode Solutions SST12B-800CW
Part No.:
SST12B-800CW
Datasheet:
SST12B-800CW.pdf
Description:
TRIAC 800V 12A TO220B
Shipping
SST12B-800CW Specifications
Series:
SST12
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)