SMC Diode Solutions SST12B-800BW
Part No.:
SST12B-800BW
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SST12B-800BW.pdf
Description:
TRIAC 800V 12A TO220B
Shipping
SST12B-800BW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
SST12
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)