Bourns Inc. SRF1260-470M
Part No.:
SRF1260-470M
Datasheet:
SRF1260-470M.pdf
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD
Shipping
SRF1260-470M Specifications
Series:
SRF1260
Inductance - Connected In Parallel:
47 µH
Inductance - Connected In Series:
188 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating - Parallel:
2.71 A
Current Rating - Series:
1.35 A
Current Saturation - Parallel:
3.24 A
Current Saturation - Series:
1.62 A
DC Resistance (DCR) - Parallel:
86mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series:
340mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height:
0.244" (6.20mm)