Bourns Inc. SRF1260-101M
Part No.:
SRF1260-101M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Arrays, Signal Transformers
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRF1260-101M.pdf
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD
Shipping
SRF1260-101M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRF1260
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Coils:
2
Inductance - Connected In Parallel:
100 µH
Inductance - Connected In Series:
400 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating - Parallel:
1.78 A
Current Rating - Series:
892 mA
Current Saturation - Parallel:
2.2 A
Current Saturation - Series:
1.1 A
DC Resistance (DCR) - Parallel:
171mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series:
656mOhm Max
Shielding:
Shielded
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height:
0.244" (6.20mm)