Selec Controls USA Inc. SPCT-140/100-2000/5A-VA15-CL0.5-CE
Part No.:
SPCT-140/100-2000/5A-VA15-CL0.5-CE
Manufacturer:
Selec Controls USA Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
SPCT-140/100-2000/5A-VA15-CL0.5-CE.pdf
Description:
BUS BAR CT WITH 2000/5A
Shipping
SPCT-140/100-2000/5A-VA15-CL0.5-CE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Selec Controls USA Inc.
Series:
SPCT
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Frequency Range:
50Hz ~ 60Hz
Type:
Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
Current Ratio:
2000:5
DC Resistance (DCR):
Ratings:
Mounting Type:
DIN Rail, Panel
Size / Dimension:
5.512" L x 2.047" W (140.00mm x 52.00mm)
Height - Seated (Max):
6.102" (155.00mm)