STMicroelectronics SMP80MC-270
Part No.:
SMP80MC-270
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMP80MC-270.pdf
Description:
THYRISTOR 270V 200A DO-214AA
Shipping
SMP80MC-270 Specifications
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMP, TRISIL™
Product Status:
Active
Voltage - Breakover:
345V
Voltage - Off State:
270V
Voltage - On State:
Current - Peak Pulse (8/20µs):
200 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
80 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Capacitance:
25pF