STMicroelectronics SMP2600SCMC
Part No.:
SMP2600SCMC
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMP2600SCMC.pdf
Description:
THYRISTOR 260V 400A DO-214AA
Shipping
SMP2600SCMC Specifications
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMP-0SCMC, TRISIL™
Product Status:
Obsolete
Voltage - Breakover:
300V
Voltage - Off State:
260V
Voltage - On State:
3 V
Current - Peak Pulse (8/20µs):
400 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Capacitance:
40pF