STMicroelectronics SMP2300SCMC
Part No.:
SMP2300SCMC
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Thyristors
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMP2300SCMC.pdf
Description:
THYRISTOR 230V 400A DO-214AA
Shipping
SMP2300SCMC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMP-0SCMC, TRISIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Breakover:
260V
Voltage - Off State:
230V
Voltage - On State:
3 V
Current - Peak Pulse (8/20µs):
400 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Number of Elements:
1
Capacitance:
45pF