STMicroelectronics SMP100MC-140
Part No.:
SMP100MC-140
Datasheet:
SMP100MC-140.pdf
Description:
THYRISTOR 140V 300A DO-214AA
Shipping
SMP100MC-140 Specifications
Voltage - Breakover:
175V
Voltage - Off State:
140V
Voltage - On State:
Current - Peak Pulse (8/20µs):
300 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Capacitance:
60pF