STMicroelectronics SMP100LC-25
Part No.:
SMP100LC-25
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Thyristors
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMP100LC-25.pdf
Description:
THYRISTOR 25V 400A DO-214AA
Shipping
SMP100LC-25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMP, TRISIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Breakover:
35V
Voltage - Off State:
25V
Voltage - On State:
Current - Peak Pulse (8/20µs):
400 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Number of Elements:
1
Capacitance:
65pF