Nidec Components Corporation SM-42TX500
Part No.:
SM-42TX500
Datasheet:
SM-42TX500.pdf
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Shipping
SM-42TX500 Specifications
Resistance:
50 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)