Nidec Components Corporation SM-42TW504
Part No.:
SM-42TW504
Datasheet:
SM-42TW504.pdf
Description:
TRIMMER 500KOHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
SM-42TW504 Specifications
Resistance:
500 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)