Nidec Components Corporation SM-42TA101
Part No.:
SM-42TA101
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
SM-42TA101.pdf
Description:
TRIMMER 100OHM 0.25W J LEAD SIDE
Shipping
SM-42TA101 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
SM42
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.181" Face (4.80mm x 4.60mm)