Nidec Components Corporation SM-31TW501
Part No.:
SM-31TW501
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
SM-31TW501.pdf
Description:
TRIMMER 500OHM 0.125W J LEAD TOP
Shipping
SM-31TW501 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
SM31
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
5.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.154" x 0.126" Face (3.90mm x 3.20mm)