Standex-Meder Electronics SHV24-1A85-78D3K
Part No.:
SHV24-1A85-78D3K
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
SHV24-1A85-78D3K.pdf
Description:
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Shipping
SHV24-1A85-78D3K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
SHV
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
12 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
16.4 VDC
Must Release Voltage:
3.6 VDC
Operate Time:
1.1 ms
Release Time:
100 µs
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C