Sprague-Goodman SGNMNC31006K
Part No.:
SGNMNC31006K
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
SGNMNC31006K.pdf
Description:
CAP TRIM 10-100PF 6000V CHAS MNT
Shipping
SGNMNC31006K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
SGNM-Series 3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
10 ~ 100pF
Adjustment Type:
Voltage - Rated:
6000 V
Dielectric Material:
Ceramic
Q @ Freq:
500 @ 25MHz
Size / Dimension:
0.710" Dia (18.03mm)
Height - Seated (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C