Omron Automation and Safety SGE-88-0-0200 02000C-02000C
Part No.:
SGE-88-0-0200 02000C-02000C
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Bumpers and Edges
Package:
Datasheet:
SGE-88-0-0200 02000C-02000C.pdf
Description:
SGE88-0-0200-2000C-2000C
Shipping
SGE-88-0-0200 02000C-02000C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
SGE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Length:
0.656' (0.20m)
Profile (W x H):
0.31" x 0.31" (8.0mm x 8.0mm)
Material:
Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM)
Operating Force:
15.74lbs (7.14kg)
Actuation Angle:
±10°
Inactive End Region:
0.79" (20.0mm)
Cable Length:
6.562' (2.00m) x 2
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C