ChromeLED SDTA28Y2W
Part No.:
SDTA28Y2W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
12-SMD, No Lead
Datasheet:
SDTA28Y2W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.28" TRI YLW 12SMD
Shipping
SDTA28Y2W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ChromeLED
Series:
Package/Case:
12-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
3
Size / Dimension:
0.394" H x 0.886" W x 0.150" D (10.00mm x 22.50mm x 3.80mm)
Digit/Alpha Size:
0.28" (7.00mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
10mcd
Wavelength - Peak:
590nm
Power Dissipation (Max):
70mW