Crouzet SDS100S110A
Part No.:
SDS100S110A
Manufacturer:
Crouzet
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
SDS100S110A.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY SS 100S 110V
Shipping
SDS100S110A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Crouzet
Series:
SDS
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
DIN Rail
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
Repeat Cycle
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Delay Time:
Fixed, 100 Sec
Contact Rating @ Voltage:
1A @ 110VAC
Voltage - Supply:
110VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)