Kingbright SC56-21EWA
Part No.:
SC56-21EWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
SC56-21EWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
Shipping
SC56-21EWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
6.4mcd
Wavelength - Peak:
627nm
Power Dissipation (Max):
75mW