Kingbright SC56-11YWA
Part No.:
SC56-11YWA
Package:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
SC56-11YWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL YLW 10DIP
Shipping
SC56-11YWA Specifications
Package/Case:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Size / Dimension:
0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Color:
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
6.5mcd
Wavelength - Peak:
590nm
Power Dissipation (Max):
75mW