Kingbright SC39-12EWA
Part No.:
SC39-12EWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
SC39-12EWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10DIP
Shipping
SC39-12EWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.39" (10.00mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
4.1mcd
Wavelength - Peak:
627nm
Power Dissipation (Max):
75mW