Kingbright SC36-11EWA
Part No.:
SC36-11EWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (0.200", 5.08mm)
Datasheet:
SC36-11EWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
Shipping
SC36-11EWA Specifications
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
10-DIP (0.200", 5.08mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
Digit/Alpha Size:
0.36" (9.14mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
2.1mcd
Wavelength - Peak:
627nm
Power Dissipation (Max):
75mW