Kingbright SC23-12EWA
Part No.:
SC23-12EWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (2.367", 60.10mm)
Datasheet:
SC23-12EWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 2.24" SGL RED 10DIP
Shipping
SC23-12EWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
10-DIP (2.367", 60.10mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size:
2.24" (56.90mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
8V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
57mcd
Wavelength - Peak:
627nm
Power Dissipation (Max):
300mW