Crouzet SASP300S110AD
Part No.:
SASP300S110AD
Manufacturer:
Crouzet
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
SASP300S110AD.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 300S ADJ 110V
Shipping
SASP300S110AD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Crouzet
Series:
SAS
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
DIN Rail
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 300 Sec
Contact Rating @ Voltage:
1A @ 110VAC
Voltage - Supply:
110VAC/DC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)